Radome

Radom (radar ve kubbenin bir portmantıdır), bir radar antenini koruyan yapısal, hava koşullarına dayanıklı bir muhafazadır. Radome, anten tarafından iletilen veya alınan elektromanyetik sinyali minimum düzeyde azaltan, radyo dalgalarına etkili bir şekilde şeffaf olan malzemeden yapılmıştır. Radomlar anteni hava koşullarından korur ve anten elektronik ekipmanını görünümden gizler. Ayrıca, hızlı bir şekilde dönen antenler sayesinde yakındaki personeli kazara çarpmalara karşı korurlar.

Radomlar, belirli uygulamaya bağlı olarak, fiberglas, politetrafloroetilen (PTFE) kaplı kumaş ve diğerleri gibi çeşitli yapı malzemeleri kullanılarak çeşitli şekillerde (küresel, jeodezik, düzlemsel vb.) İnşa edilebilir.

Nesne veya hava durumu tespiti için yaygın olarak kullanılan, ileriye dönük radarlı sabit kanatlı uçaklarda bulunduğunda, burun konileri genellikle ek olarak radom olarak işlev görür. Havadan erken uyarı ve kontrol (AEW & C) için kullanılan uçaklarda, genellikle “rotodome” adı verilen döner bir radom 360 derecelik kapsama için gövdenin üstüne monte edilmiştir. Bazı yeni AEW & C konfigürasyonları bunun yerine, Çin KJ-2000 ve Hint DRDO AEW & C’ler gibi 360 derece kapsama alanı için genellikle gövdenin üstüne monte edilmiş bir radomun içinde üç anten modülü kullanır.

Görüş alanı dışı iletişim için mikrodalga uydu kullanan döner kanatlı ve sabit kanatlı uçaklarda, radomlar genellikle gövde üzerinde kabarcıklar olarak görülür. Korumanın yanı sıra, radomlar anten sistemini düzene sokar, böylece sürüklenmeyi azaltır.

TR
EN TR